Двадцять третя неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Свято архистратига Михаїла

Сьогодні свята Церква просить нас застановитися через святе Євангеліє над існуванням злих і добрих духів. Святе Євангеліє 23-тьої Неділі по Зісланні Святого Духа змальовує зустріч-конфронтацію Ісуса з молодим хлопчиною, що був опутаний не одним, а легіоном злих духів. Цього нещасного чоловіка кидали злі духа то у вогонь, то у воду, то ховали в нетрях і скелях від людського ока. Сама присутність Ісуса насторожила його, бо він знав, що Христос принесе кінець злим духам. Христос так і зробив. Він вислав злих духів у стадо безрогих, які кинулися в море і потопилися. Ми знаємо, яка була реакція господарів-власників безрогих. Вони не раділи, що їхній житель цієї околиці вчора, мов лев рикаючий, був для них загрозою, а сьогодні спокійно сидів у стіп Ісуса. Навпаки, вони були налякані втратою такого числа безрогих, і тому доручили Ісусові піти з їхнього села. Цікавою була реакція Ісуса на прохання хлопчини, що благав Його піти вслід за ним і бути його учнем. Ісус сказав: «Ні! Ти іди в село і розкажи людям, що Бог тобі зробив».

Перенесімося з подібною ситуацією в сучасність. Якою була б реакція сучасних мешканців Чикаго, якщо б Ісус явився сьогодні нам у повноті своєї особистості і блиску. Якщо б Він, наприклад, уздоровив на вулиці хвору молоду людину, що мала за собою численні поліційні рекорди, була опутана злими духами, наробила багато шкоди, але силою Божої ласки Христос цілковито її уздоровив. Чи сучасні мешканці міста не зреагували б подібно, як мешканці Геразиму?

Цей оздоровлений і звільнений від легіону злих духів хлопчина є символом-уособленням опухання злими духами не одиниць, а цілої громади, а то й народів. Диявол, мов той рикаючий лев, опанував цілі народи, як це малося в нещодавно розваленому Совєтському Союзі. І наслідки того диявольського опухання ми відчуваємо ще й по сьогоднішній день. Кажуть наші богослови, що Чорнобиль не зробив такого жахливого спустошення, як атеїзм упродовж свого сімдесятилітнього панування.

Що сказав Ісус до того хлопчини, що бажав залишитися з Ним? «Ні! Ти йди до твого міста і скажи твоїм братам і сестрам, та усім мешканцям твого міста про те, що Господь тобі зробив». Ісус взиває сьогодні до кожного з нас, що, може, не опутані легіоном, але хоч одним гріхом. Піди до святої Сповіді, визнай свої гріхи і старайся обновити себе в любові. Старайся дивитися на світ і всі сотворені істоти крізь позитивні окуляри, перестань заодно критикувати інших і добачувати у них вину, а запитайся себе: чи причиною лиха в родині, в громаді, в церкві не є ти? Обнову родини, Церкви чи цілого народу мусимо зачинати від нас самих.

Дозвольте заквотувати слова нашого Верховного Митрополита і Патріарха на запитання одного кореспондента: «Чи бувають такі моменти, що болить Ваша душа?» «Звичайно, болить,  – відповів кардинал, – і то дуже часто. Передусім непокоїть мене велика апатія народу. Люди фактично нічим не цікавляться».

Чи не найбільша небезпека нині – закам’янілість сердець, засилля бездуховності. Турбує і те, що наші вірні пройняті матеріалістичними думками, часто-густо не дбають про Церкву і майбутнє. Скільки в тих словах гіркої правди!

А тепер дещо про добрих духів, про їхню силу, їхній позитивний вплив на людське життя і на зміну людських сердець. Сьогодні свято архистратига Михаїла і всіх безплотних сил – небесних ангелів. Як згадує нам святе Євангеліє, ще в дуже давніх часах, перед сотворінням світу, відбулася боротьба між добрими і злими духами. Одна частина гордих ангелів на чолі з Люцифером збунтувалася проти свого Творця. «Над хорами Бога я хочу поставити свій престіл; я хочу бути рівним найвищому Богові», – сказав Люцифер. Проти збунтованих ангелів виступив архистратиг Михаїл зі словами: «Хто як Бог? Хто сміє противитися Творцеві?» Постала боротьба духів. Переможцем, як знаємо, був архистратиг Михаїл разом із добрими ангелами. Слово «ангел» означає «посланець». Господь сотворив ангелів, щоб служили Йому і звіщали Його волю. Старий і Новий Завіти часто згадують про ангелів і їхнє післанництво в житті людей: Бог послав ангела до пророка Іллі, до Авраама, коли той мав принести в жертву Ісаака; ангельські хори сповіщають прихід Спасителя; ангел рятує Дитятко Ісуса від меча Ірода і товаришить святій Родині у втечі до Єгипту. Ангел потішає Ісуса на горі Оливній; ангел сповіщає Христове воскресіння і багато інших випадків з’яви небесних ангелів.

У нашому щоденному житті добрі ангели є посланцями добра і краси, рушійними силами в творенні діл милосердя. Під їхнім впливом робимо добрі діла, відвертаємося від підшіптування диявола. Вони бережуть нас на стежині нашого життя, як це прекрасно зображено на образочку, де ангел Господній береже двох діточок, що переходять небезпечну кладку над проваллям. Врешті ангели є представниками позитивного діяння. Як знаємо із психології: всі наша істота заряджена на позитив. Вона, людина, цілою істотою противиться неправді, ненависті, підозрінню, заздрості та іншим головним гріхам. Вони, задіяні, мов той бумеранг, повертаються проти нас самих і насамперед шкодять нам самим. Тож будьмо дітьми позитивного думання і діяння, а Господь Бог зі своїми ангелами додасть усього того, що бракуватиме нам у нашому житті. Амінь!

 

о. Ярослав Свищук

Ідіть і навчайте всі народи

Львів: Свічадо, 2002.