Шоста неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Ісус – лікар душ та тілес

Як знаємо з історії життя Христа Спасителя, рідним містом, де Він прожив тридцять літ свого земного життя був Назарет. Тут була його синагога, тут Він творив чуда. Залишки цієї синагоги збереглися до сьогоднішнього дня. Вона міститься в підземеллях мелхітської церкви Благовіщення в центрі Назарету, в районі, який називають «латинським кварталом». Поблизу міститься українська місійна станиця «Христа Молодця».

Та крім цієї першої синагоги в Назареті Ісус мав ще другу – в Капернаумі, місті, віддаленому від Назарета на 27 кілометрів, що лежало на північно-західному березі Генезаретського озера. В Капернаумі Христос здійснив найбільше чуд. Біля цієї синагоги була хата святого Петра. Руїни цієї синагоги і хати також збереглися. Саме в цьому місті Христос уздоровив розслабленого чоловіка, який довгі роки хорував на цю недугу.

Але Христос зробив щось, чим здивував багатьох людей, що йшли за Ним. Перш ніж уздоровити розслабленого, Христос поклав на нього руку і сказав: «Відпускаються тобі твої гріхи». Згірчені фарисеї були розгнівані таким Його вчинком і сказали: «Тільки Бог може відпускати людські гріхи». Ісус, бачачи в серці їхні підступні думки, казав: «Та щоб знали, що Син Чоловічий має владу на землі гріхи відпускати» –  каже розслабленому: «Встань, візьми свої ноші та й іди до свого дому» (Мт. 9:6-7).

Ісус знав, що причиною недуги цього чоловіка були його гріхи, тому спочатку звільнив його від гріхів, а вже потім тілесної недуги. Сучасна медицина чим раз більше починає вірити в давньогрецьку засаду, що «в здоровому тілі – здорова душа» та що між «психе» і «фізе» є міцний зв’язок. Сьогоднішнє Євангеліє підтверджує цю тезу.

Цю давню правду підтвердили недавно учасники Конференції психологів у Бостоні (США). Вони ствердили, що такі недуги, як язва шлунка, тиск крови, серцеві недуги, і навіть рак, спричинені неспокоєм совіти. Вони також ствердили, що люди, які ходять до церкви та живуть духовним життям, менше хворіють та довше живуть.

Лікарі, які роками забороняли медсестрам надавати пацієнтам релігійні послуги, тепер навіть радять їм молитися з пацієнтами й давати їм релігійні поради.

Я зустрічав недавно в шпиталі лікаря, який сказав мені таке: «Отче! Я не почуваюся релігійною людиною, але за довгі роки моєї лікарської практики я зауважив, що сереж моїх пацієнтів, які нездужають на нервові хвороби, є найменше католиків». Я запитав, чому він так думає? У відповідь почув: «Бо ви маєте таїнство Сповіди, де людина може висказати всі свої турботи та зняти тягар зі своєї совісті». Це свята правда. Свята Сповідь облегшує нашу совість і приводить нас у стан Божого дитинства.

Сьогоднішнє Євангеліє дає нам найкращий доказ тісного зв’язку нашого тіла з нашою безсмертною душе. Тому стараймося завжди ходити під Божою опікою, а коли наша душа буде здорова, то й тіло буде сильне. Амінь!

 

о. Ярослав Свищук

Ідіть і навчайте всі народи

Львів: Свічадо, 2002.