Двадцять шоста неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Хто не багатіє в Божих очах

Цієї прегарної осінньої пори ми, проїжджаючи автом по трасі, чуємо час від часу скигління птиць, що журавлиним ключем відлітають до теплих країв.
Багато вчених упродовж історії застановлялися над таємницею дивного інстинкту птахів, завдяки якому вони відчувають прихід зими і пов’язані з нею небезпеки. Тоді осінньою порою збираються на деревах чи телефонних дротах і спільно радяться, куди й коли їм відлітати. Цей інстинкт самозбереження диктує їм відлітати, ще заки прийде зима, в теплі краї, де зелень, де тепле сонце, де вода не замерзає.
Подібну журбу про завтрашній день має людина. Коли вона є ще дитиною, вона не журиться про завтрашнє, бо всю журбу дає до рук батьків чи тих, хто нею опікується. Та що більше вона дозріває, то більше кріпшає її розум, зростає її журба про ближче й дальше майбутнє. І, як бачимо із практики життя, що більше культурною є людина, тим її журба сильніша й сягає далі. Безперечно, що Господь Бог дав кожному з нас ясний розум і свобідну волю, тож нашим обов’язком є планувати майбутнє, журитися про наших рідних, про нашу родину, приятелів і відповідно до того укладати собі життя. Але знову це саме життя підказує нам, щоб наша журба про майбутнє не була надто велика, щоб ми не укладали наших планів надто далеко від сьогоднішнього дня, бо можуть у нашому житті зайти різні зміни, різні катаклізми, різні непередбачені обставини, й усі наші мрії й наші планування можуть щезнути, немов мильна бульбашка. Продовжувати читання Двадцять шоста неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять шоста неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Скарб на небі – найкраще забезпечення

Мабуть, до найбільш багатих, до більйонових організацій в Америці належать страхові організації: автомобілеві – від нещасного випадку, вогневі – від летального випадку, шпитальні забезпечення, а найчисельніші з них – це забезпечення старості.
Напевно, коли жив багач, про якого розповідає сьогоднішня притча, не було страхових організацій, і тому він бажав забезпечити свою старість побудовою ще більших клунь, де б він міг примістити свій урожай.
Багач, видно, був добрим господарем, бо своєчасно клопотався про своє господарство, але євангелист називає його “безумним”. А чому? Бо надмірно журився про земні маєтки і вся його увага була спрямована на все земне, а забув про дари небесні і про Того, Хто їх розподіляє і є одиноким власником цих дарів. Безумним називає його євангелист, бо він, мабуть, забув про свого сусіда, який жив у цілковитій убогості і, не мав за що купити кусня хліба для своїх діточок. Ось тут причина його безумства. Продовжувати читання Двадцять шоста неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять п’ята неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Дух правдивого християнства

Коли розглянемо усі притчі, що їх розповідав Ісус, то притча про самарянина складає основну проповідь Ісуса, в якій Ісус вислухавши сумніви і турботи молодої людини про Небесне Царство, дає їй пораду у формі притчі про самарянина. А вкінці каже: “Іди і ти роби так само”.
Щоб зрозуміти як слід ту притчу, треба насамперед знати те тло, на якому вона зродилася. Головну роль у притчі грає самарянин. Саме слово”самарянин” було для євреїв украй негативним. Між євреями і самарянами точилася вікова історична ворожнеча. Вона почалася ще від 721 року перед Христом, коли після переселення ізраїльтянами до Асирії асирійський король переселив в опущену ізраїльтян Самарія чужинців, які вірили в поганських богів, у той час як ізраїльтяни вірили в одного Бога. Коли євреї повернулися з неволі і застали в Самарії чужинців, які асимілювалися з корінним населенням, відтоді почалася між ними велика ворожнеча. На тлі тих історичних відносин Христос запитує молоду людину, єврейського адвоката, який знав історію свого народу: “Хто є мій ближній?” Ця притча стосується заразом усіх нас, людей ХХІ століття. Бо нашим ближнім є кожен, за якого Христос пролив свою найсвятішу кров. Нашим ближнім є не лише член нашої родини чи нашого народу, а кожна живуча людина на землі, ба, навіть наш ворог. Продовжувати читання Двадцять п’ята неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять четверта неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Віра – якір душі

Розказують, що під час першої окупації Західних земель України, комуністична влада висилала своїх агентів, щоб одні закривали церкви, інші не допускали людей до церкви, а треті стягали хрести з церков. Коли одного разу такий “відважний” виліз на церковну вежу і, зрубавши церковний хрест, злізав з ним додолу, раптом запаморочилося йому в голові і він упав на землю разом з хрестом, неживий. Господь наочно покарав його за його злочин.
Сучасний зматеріалізований світ каже вірити людям тільки в те, що підлягає людським змислам, у те, що ми бачимо й чого торкаємося, мовляв, Бога ніхто не бачив, тому Бога немає. Тим часом Господь Бог дивними ділами виявляє своє існування. Продовжувати читання Двадцять четверта неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять четверта неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Я чув, що вся сила вийшла  з Мене

«Чи з Назарету може щось доброго вийти?» –питав Натанаїл при першій зустрічі з Филипом. «Ідіть запитайте, хто Він? – сказав Іван Хреститель, посилаючи своїх учнів до Ісуса. Чи Він Ілля, чи Єремія, чи інший пророк?» І прийшли, і спитали, і переконалися… А святий Петро перший у зачудуванні сказав: «Ти єси Христос, Син Бога живого!» Як дивним воно може видаватися, але як Він сам про Себе сказав – велика сила виходила з Нього. Що це за сила? Це сила Божа! Це сила Єдинородного від Отця, що зійшов з неба на землю, щоб творити чуда тут, на землі, і слушно каже євангеліст Матей: «Ісус обходив усі міста і села, навчаючи в їхніх синагогах, проповідуючи Євангеліє царства та вигоюючи всяку хворобу й недугу» (Мт. 9:35).

Численні чуда та уздоровлення творив Ісус під час свого побуту тут, на землі, а сьогоднішнє святе Євангеліє занотувало два великі чуда: Продовжувати читання Двадцять четверта неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять третя неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Свято архистратига Михаїла

Сьогодні свята Церква просить нас застановитися через святе Євангеліє над існуванням злих і добрих духів. Святе Євангеліє 23-тьої Неділі по Зісланні Святого Духа змальовує зустріч-конфронтацію Ісуса з молодим хлопчиною, що був опутаний не одним, а легіоном злих духів. Цього нещасного чоловіка кидали злі духа то у вогонь, то у воду, то ховали в нетрях і скелях від людського ока. Сама присутність Ісуса насторожила його, бо він знав, що Христос принесе кінець злим духам. Христос так і зробив. Він вислав злих духів у стадо безрогих, які кинулися в море і потопилися. Ми знаємо, яка була реакція господарів-власників безрогих. Вони не раділи, що їхній житель цієї околиці вчора, мов лев рикаючий, був для них загрозою, а сьогодні спокійно сидів у стіп Ісуса. Навпаки, вони були налякані втратою такого числа безрогих, і тому доручили Ісусові піти з їхнього села. Продовжувати читання Двадцять третя неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять третя неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Його ім’я «Легіон»

Може, не раз ми проходили гущавиною лісу і натрапляли на гнилу колоду, яку зрушили з місця. Що ми там  під нею побачили? Ми побачили там багато мурашок, хробачків, різних комах. Там жевріло життя, а ми його зрушили та зробили неспокійним, бо ми відкрили їм світло дня. Подібно робить Ісус – Світло світу.він зворушив наші серця. Такий неспокій приніс Ісус мешканцям Геразиму, коли перейшов з Юдеї до країн поган. День перед Його приходом вони бачили скованого оковами хлопчину, що рвав їх, будучи опутаний легіоном злих духів, що непокоїв своєю присутність цілу їх околицю, а сьогодні вони побачили його спокійного, мов ягня, що сидів у ніг Ісуса і просив Його, щоб бути з Ним. Але Ісус «відпустив його, кажучи: «Вернися додому і розкажи все те, що Бог зробив тобі». І пішов той, сповіщаючи по всьому місті, що Ісус зробив йому» (Лк. 8:39).

Так, він пішов і сповістив геразимців, що Христос зробив йому. Він звільнив його від легіонів бісів, але зробив це дорогою ціною, Продовжувати читання Двадцять третя неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять друга неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Світ багатих і убогих

«Що тобі з того, якщо б ти здобув увесь світ, а занапастив душу свою?» – питає євангеліст.

Сьогоднішнє святе Євангеліє за євангелістом Лукою з’ясовує в мініатюрі світ багатих та світ убогих. Живемо сьогодні у світі великих парадоксів. Живемо в часах надмірних багатств і консумеризму, де люди від надміру багатства та розкошів відбирають собі життя, а з іншого боку, бачимо світ жахливої нужди, де родичі не мають навіть за що хліба купити для своїх дітей, а мільйони вмирають щодня від голоду.

Живучи в країні багатства і пересичення, я міг оцінити вартість життя аж тоді, коли мав змогу відвідати Індію, де на власні очі бачив голод, холод і природні стихії. Щойно тоді я змінив наставлення до потреб життя. До того часу я вважав, що все, що маю, є речі самозрозумілі і я на них заслуговую. Та побачивши іншу «сторону медалі», я почав дякувати Господу Богові за кожний прожитий день та більше співчувати тим, що в життєвій потребі і нужді.

Продовжувати читання Двадцять друга неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцять перша неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

 

Сьогоднішня 21-а Неділя по Зісланні Святого Духа розповідає нам долю Божого слова у Притчі про сіяча і зерно.

Одне зерно впало край дороги, друге – на камінь, третє – між тернину, а четверте на добру, урожайну землю. Край дороги є ті, що слухають Божого слова, але приходить диявол і вириває геть із їхніх сердець це Слово, щоб не вірували і не спаслися.

Ті, що на камені, не мають коріння, тому вірують до часу, а коли приходять спокуси, втрачають віру, вона маліє, а то й зовсім згасає.

Тим зерном, що впало між тернину, є ті, що слухають слово Боже, але клопоти, життєві багатства і розкоші заглушують їх, і вони не дають плоду.

Зерно, що падає на добру землю – це ті люди, що в терпінні, зі щирим серцем його тримають і дають стократні плоди.

Продовжувати читання Двадцять перша неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Двадцята неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук

Не плач!

У чудовому місті Наїн зустрілися дві процесії: одна процесія несла померлого сина вдовиці, а поміж людей опечалена мати, повна сліз та розпуки по втраті єдинородного сина, а друга процесія на чолі зі Світлом Життя. Це сам Христос приступає до мар, на яких було мертве тіло молодця, торкається мар та каже: «Молодче, кажу тобі – встань!» І мертвий підвівся та почав говорити. Страх огорнув усіх людей, і вони казати: «Великий пророк устав між нами, і Бог навідався до народу свого».

Скільки-то сліз та розпуки пережили батьки, мати, сестра чи брат по втраті своїх найдорожчих осіб під час Другої світової війни й опісля. Для тих, що не вірять, смерть є великою катастрофою і нещастям, але для тих, що мають віру, вона є мостом, який уможливлює нам зустріч із воскреслим Христом. Продовжувати читання Двадцята неділя після Зіслання Святого Духа. о. Ярослав Свищук